جمعه 29 تیر 1403


نشست ویژه/ فرآیند تولید کتاب عکاسی برای نشر: کتابهای متن (ساعت 16 تا 18:10)

اسماعیل عباسی

متولد سال 1326 در تبریز، دانش آموختة کارشناسی رشتة مترجمي زبان انگليسي از دانشكده ادبيات دانشگاه تهران  در سال 1348 و کارشناسی حقوق و علوم سياسي از دانشگاه تهران  در سال 1355 ، نویسنده و مترجم کتاب های عکاسی و تدریس عکاسی در دانشگاه ها و مراکز آموزشی تخصصی عکاسی و رسانه های گروهی، گذراندن دوره های نشر کتاب يونسكو در ژاپن در سال 1356 ، هند  در سال 1358 و  ويرايش و انتشارات  در دانش نو، تهران در سال  1357 و فعالیت حرفه ای  به عنوان ویراستار در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سردبیری نشریاتی مانند: عکس، کاوش، دوربین عکاسی و عکسنامه.

کتاب پرگار

آغاز فعالیت از سال 1390، رویکرد کتاب پرگار بر این است که در زمینه‌های تخصصی عکاسی نسبت به تهیه و انتشار کتاب‌هایی تاثیرگذار، با‌کیفیت مناسب و با‌محتوایی متناسب با نیاز روز مخاطبین و عکاسان فارسی زبان  اقدام کند تا بخشی از کمبود‌های موجود در این زمینه را رفع نماید. با کسب تجربه در این زمینه به شرح زیر تصمیم به تفکیک موضوعی کتاب‌ها، با سه موضوع و کتاب‌آرایی متفاوت از یکدیگر گرفتیم:

«تکنیک عکاس» کتاب‌های تکنیکال آموزشی و نرم‌افزارهای عکاسی

«هنر عکاس» کتاب‌های آموزش هنر عکاسی  

«نظریه عکاس » کتاب‌های نظریه و فلسفه عکاسی

هدف این نشر تمرکز بر تولید و چاپ کتاب‌های عکاسی با رویکرد به گرایش‌های متنوع آن است.

انتشارات مرکب‌سپید

آغاز فعالیت از سال 1382، در ابتداء فعالیت خود را در حوزه کتاب‌های شعر آغاز نمود و از سال 1386 تمرکز خود را به‌صورت تخصصی بر حوزه هنرهای تجسمی معطوف کرد. عکاسی به‌عنوان یکی از مهمترین شاخه‌های هنرهای تجسمی همواره مورد توجه این انتشارات بوده است و با توجه به کمبود موجود در زمینه‌های تاریخی و نظریِ این رشته، فعالیت در این راستا را در دستور کار خود قرار داد. «ماهیت‌ عکس‌ها» ، «نمادهای عکاسی قرن بیستم» ، «در قاب دوربین» ، «ارتباط بی‌واسطه با پرتره‌ها»، «عکاسی در 100 کلمه» ، «کارکردهای فرهنگی-هنری عکاسی در ایران» و «عکاسی معماری» از جمله برجسته‌ترین کتاب‌هایی است که توسط این نشر تاکنون به چاپ رسیده است. در حال حاضر نیز کتاب «تاریخ عکاسی» اثر بیومونت نیوهال در دست انتشار می‌باشد که امید است تا در آینده‌ای نزدیک در اختیار علاقمندان به این رسانه و هنر قرار گیرد.

نشر بیدگل

آغاز فعالیت سال 1387، رویکرد نشر بیدگل بر پایه‌ی تولید و چاپ کتاب‌های تخصصی در زمینه‌های تئاتر، ادبیات نمایشی ، سینما ، عکاسی و فلسفه برنامه‌ریزی و اجرا شده است. در این مدت از دیدگاه مخاطبین در بازار کتاب ایران، نشر بیدگل با توجه به تولید محصولاتی متفاوت از نظر ساختار، محتوا و طراحی گرافیک و رعایت ویژگی‌های فنی از دقت و کیفیت بالایی برخوردار است و تاکنون آثار منتشر شده از سوی این نشر رتبه‌ها و جوایز زیر را از آن خود کرده است:

کتاب برتر ادبیات نمایشی ایران

ناشر برگزیده ادبیات نمایشی ایران

کتاب شایسته تقدیر در خانه سینما

کتاب برتر کتاب رشد

از میان 80 عنوان کتاب چاپ شده از سوی نشربیدگل در زمینه‌های مختلف 4 عنوان ویژه‌ی عکاسی است.

در جهت عکس (چاپ پنجم) نوشته‌ی یوریک کریم مسیحی

شب سپیده‌ی زند (چاپ سوم) نوشته ی یوریک کریم مسیحی